Duben 2013

Pálení čarodějnic - speciální článek a video

30. dubna 2013 v 22:19 | Piper
Zdravím všechny!!! :-)

K příležitosti dnešního dne - Pálení čarodějnic jsem si pro vás připravila speciální článek o pálení čarodějnic, trochu zabrouzdáme k inkvizicím a na závěr jsem pro vás udělala videjko z dílu 1x02 - Až na kůži s Piper a nejdůležitějšími scénami z tohoto dílu. Ale hezky postupně:

Pálení čarodějnic se odehrává v noci z 30. dubna na 1. května. Jedná se o velmi starý a dodnes živý lidový zvyk a zvláštní svátek. Tuto noc se lidé scházejí u zapálených ohňů a slaví příchod jara. Na některých místech se staví májka. Noc z 30. dubna na 1. května byla pokládána za magickou. Svátek se původně pravděpodobně slavil o úplňku, jenž byl nejblíže dnu, nacházejícímu se přesně mezi jarní rovnodenností a letním slunovratem. Lidé věřili, že tuto noc se čarodějnice slétají na čarodějnický sabat, a skutečně je tato noc jedním z největších pohanských svátků. Lidé také věřili například v otevírání různých jeskyní a podzemních slují, ve kterých jsou ukryty poklady. Hlavním smyslem tohoto starého lidového zvyku byla pravděpodobně oslava plodnosti. (zdroj: wikipedia)


Při příležitosti Pálení čarodějnic si ale také musíme připomenout hony na čarodějnice, které se odehrávaly převážně ve středověku. V Čarodějkách se během celého seriálu setkáváme s narážkami na hon čarodějnic. Hned první a možná i jedna z nejdůležitějších úvah na toto téma se objevuje hned v 2. díle 1. série, kdy se Piper snaží přijít na to, jestli je dobrá a nebo zlá čarodějka. Jak si určitě pamatujete (a můžete se pak podívat v mém videu) církev celkově k čarodějnicím zaujímá a zaujímala takový postoj, že se jedná o ďábelské bytosti, kterých je nutno se zbavit. Zajímavostí ale je, že církev rozhodně nebyla výhradním pronásledovatelem čarodějnic. Jednalo se často o například o ženy, které vyráběly masti z bylin, a nebo pouze o výmysl mužů, kteří se mstili ženám za to, že je odmítly. Dále pak často lidé jen hledali obětního beránka, na kterém si mohli vybít zlost za neúrodu a následný hlad. Celkově bylo během čarodějnických procesů popraveno přibližně 35 000 - 50 000 lidí. Nejznámější procesy s čarodějnicemi se odehrávaly na Francouzském dvoře ( 14. - 17. století), v Německu ( 15. - 17. století), v Salemu, který bývá v Čarodějkách často zmiňovaný (1692) a ve Velkých Losinách v letech 1678 - 1696. (zdroj: Svět na dlani, květen 2013)

Dalším důležitým momentem, kdy se v Čarodějkách setkáme se zmínkou o čarodějnických procesech a upalování čarodějnic je v díle 2x02 Výčitky svědomí, kde nám na hranici skončí Phoebe. O tom ale třeba zase za rok.

Dnes už se vraťme zpět k Piper a k jejím starostem o bytí čarodějkou. :-)


Na závěr tedy určitě nezapomeňte juknout na moje videjko k dnešnímu Pálení čarodějnic a určitě ho také ohodnotit třeba do komentářů. Přeju hezký zbytek večera a... Holky! Dávejte dneska pozor kolem ohně! ;-)